
International archery tournament

Hlavným problémom, ktorý sa snažíme vyriešiť je zjednotenie pravidiel, kategorizácie a podmienok súťaží tradičnej lukostreľby nie len na Slovensku, ale aj v okolitých štátoch. V súčasnosti tradiční lukostrelci na Slovensku podliehajú pravidlám 3D Asociácie a patria do kategórie PBHB (Primitive bow, Horse bow). Táto kategória však nedostatočne špecifikuje typy lukov podľa ich konštrukcie. To má za následok nejednotné podmienky pre zúčastnených strelcov a minimálnu účasť na týchto turnajoch. Vznikajú lokálne súťaže, ktoré majú vlastné pravidlá a kategórie (podľa typu konštrukcie luku a šípu), čo znemožňuje zjednotiť súťaže pre národné kolá. Lukostrelci na Slovensku nemajú možnosť zápoliť vo vyšších súťažiach na národnej úrovni.
V Maďarsku boli vypracované pravidlá HDH-IAA historical rules, ktoré spĺňajú požiadavky presného rozdelenia primitívnych, jazdeckých a tradičných lukov. Tieto pravidlá sa aktívne používajú v Maďarsku, no na Slovensku, v Čechách a v Poľsku sa takmer vôbec nepoužívajú. Náš projekt Castrum SOLMUS – international traditional tournament bude ukážkou týchto pravidiel v praxi a zároveň stretnutím vedúcich osobností národných aj nadnárodných asociácií tradičnej lukostreľby. Okrem turnaja prebehne aj rozhovor s diskusiou, ako prepojiť tradičné turnaje nie len na lokálnej úrovni, ale aj medzinárodne. Hlavným cieľom je dostať tradičnú lukostreľbu na úroveň športovej a olympijskej lukostreľby. Ďalším cieľom je prepojiť lukostrelcov a vymeniť si skúsenosti, znalosti a zručnosti v tejto oblasti.
Príkladom nám je pozdvihnutie historického šermu do medzinárodnej organizácie HEMA, ktorá organizuje turnaje v historickom šerme na úrovni športu.
Castrum SOLMUS international archery tournament nie je len medzinárodnou súťažou, ale aj stretnutím lídrov asociácii tradičnej lukostreľby (Maďarsko, Poľsko, Česko, Holandsko, Taliansko, Rakúsko, Francúzsko, Nemecko). Castrum SOLMUS bude príkladom aplikácie medzinárodných pravidiel tradičnej lukostreľby podľa historical rules. Strelci zo všetkých zúčastnených krajín tak si tak môžu vyskúšať tento typ turnaja a priniesť návrhy na zlepšenie do budúcnosti. Feedback o turnaji budú môcť zverejniť na stránke www.vinediworkshop.com. Castrum SOLMUS by mal zviditeľniť Slovensko, ako aj ostatné krajiny v západnej Európe a vytvoriť priestor a podmienky pre obojstrannú účasť na medzinárodných turnajoch. Castrum SOLMUS je pokračovaním predchádzajúcich turnajov Castrum a Castrum Bathory a je postavený na základoch a skúsenostiach s organizáciou týchto turnajov.
Projekt Castrum Solmus je realizovaný za podpory Kongresového centra Smolenice.